آسیب ۲۰ درصد سطح زیر کشت گندم آماده برداشت خرمشهر

آسیب ۲۰ درصد سطح زیر کشت گندم آماده برداشت خرمشهر

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: تندباد و باران شدید اخیر به یکهزار و ۵۰۰هکتار از محصول زمین های کشاورزی غرب کارون در خرمشهر خسارت وارد کرد.

به گزارش تابا؛ محمد مطوردی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه ۲۰ درصد سطح زیر کشت گندم آماده برداشت این شهرستان خسارت دیده گفت: از هفت هزار هکتار سطح زیرکشت گندم در خرمشهر یکهزار و ۵۰۰ هکتار خسارت خوابیدگی ناشی از باد شدید داشتند.

 

وی با اشاره به آغاز برداشت گندم، جو و کلزا در زمین های غرب کارون خرمشهر در هفته جاری افزود: پیش بینی می شود ۲۰ هزار تن گندم از زمین های کشاورزی غرب کارون برداشت شود.

 

مطرودی با بیان اینکه ۴۵ دستگاه کمباین کار برداشت گندم در خرمشهر را به عهده دارند، گفت:در صورت مساعد بودن شرایط جوی تا اواخر اردیبهشت امسال کار برداشت گندم در خرمشهر به پایان می رسد.

 

وی افزود: یک مرکز خرید گندم در منطقه کفیشه کار خرید گندم و کلزای مازاد بر نیاز کشاورزان را با قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم ۱۳ هزار ریال و کلزا ۲۷ هزار ریال از کشاورزان خریداری می کند.

 

مطرودی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای برداشت و خرید گندم و کلزا در مرکز خرید مهیا شده، گفت:به زودی مرکز خرید در کارخانه آرد خرمشهر نیز فعال می شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهرافزود: در سال زراعی گذشته ۲۱ هزار تن گندم معمولی از کشاورزان خرمشهر به نرخ تضمینی خریداری شد.

 

مطرودی، سطح زیر کشت جو در خرمشهر را یکهزار هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود از این سطح زیرکشت ۲ هزار تن جو و از ۵۰۰ هکتار کلزا ۴۰۰ تن محصول کلزا برداشت شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر ، افزود: امسال توسعه باغات جدید بر اساس اصول فنی و انتخاب ارقام محصول تجاری برای تقویت اقتصاد کشاورزی و توسعه صادرات برون مرزی پیش بینی شده و امید است شاهد تولید محصولات پر بار در بخش کشاورزی خرمشهر باشیم.

 

مطرودی با بیان اینکه ۹۰ درصد واردات دانه های روغنی از خارج از کشور وارد می شود ، گفت: یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی کاهش واردات محصولات است و در شهرستان خرمشهر تلاش می شود که کشت دانه های روغنی را افزایش دهیم.