ابلاغ هفت اصل سیاستگذاری اربعین ۹۶ به استان ها

ابلاغ هفت اصل سیاستگذاری اربعین ۹۶ به استان ها

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: هفت اصل سیاستگذ اری اربعین سال ۹۶ به استان ها ابلاغ شده که باید استان ها بر روی این محورها متمرکز شوند.

 

به گزارش تابا به نقل از ایرنا، مجید آقابابایی روز سه شنبه در نشست ستاد اربعین، افزود: سیاست های ترویج فرهنگ اربعین که از جمله آن می توان به تقویت انسجام و یکپارچگی پیروان مکتب تشیع، محوریت مسائل اساسی جهان اسلام و رعایت حداکثری آداب زیارت اربعین اشاره کرد، از جمله این اصول است.

 

وی ادامه داد: نظم و امنیت، رعایت سنت ها و ارزش های دولت و ملت عراق، مردم محوری، تسهیل گری، مدیریت انتظارات و هماهنگی از دیگر اصول دراین زمینه به شمار می رود.

 

آقابابایی خاطرنشان کرد: آسیب شناسی های لازم درسال های اخیر صورت گرفته است. در بحث اربعین نباید به سمت دولتی شدن برویم بلکه برگزاری مراسم اربعین موضوعی مردمی است.

 

وی اضافه کرد: اکنون در استان ها کمیته های اطلاع رسانی و مستندسازی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، فرهنگی و آموزشی، امنیتی و انتظامی برای این مهم تشکیل شده است.

 

وی ادامه داد: در سال ۹۴ مسئولیت در این زمینه به وزارت کشور محول شد. در سال ۹۵پس از بررسی های صورت گرفته ۹۰ مورد نقطه قوت، ۱۵۰ مورد نقطه ضعف، ۲۸ مورد فرصت و ۳۱ تهدید شناسایی شد.

 

آقابابایی گفت: در سال ۹۵ در تهدیدات ۶۵ درصد کاهش، در فرصت ها ۶۴ درصد ارتقاء، در نقاط قوت ۴۰ درصد افزایش و در نقاط ضعف ۷۴ درصد کاهش داشتیم.

 

وی اضافه کرد: خوزستان بالاترین خروج زائران را درسال گذشته داشته و البرز هفتم بوده است.

 

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور همچنین گفت: ۷۴ درصد جمعیت زائر ما را مردان تشکیل می دهند و به غیر مرز هوایی سه مرکز چذابه، شلمچه و مهران داشتیم.

 

وی درخصوص اتباع افغانی نیز گفت: اتباعی که مجاز در خاک جمهوری اسلامی ایران هستند، به دفاتر کفالت مراجعه می کنند.

 

آقابابایی یادآورشد: با توجه به گروه های داعشی و ترویستی تدابیر امنیتی را باید پیش بینی کرد. همچنین از دید فرهنگی و اسلامی و ادیان به موضوع اربعین نگاه کرد.

 

وی افزود: موضوع اربعین را نباید عربی و عجمی، یا شیعه و سنی دانست چراکه رسانه های بیگانه در کمین برای سوء استفاده از این موضوع هستند.
دبیر ستاد اربعین کشور گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در چند سال اخیر در موضوع اربعین باید هرچه بیشتر در تامین تسهیلات و خدمات لازم برای زائران تلاش داشته باشیم که با محوریت مردم و با ایجاد زیرساخت ها توسط دولت می توان پیش رفت.