استخدام موردی و بدون آزمون در دولت متوقف شده است رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ؛

استخدام موردی و بدون آزمون در دولت متوقف شده است

انصاری در خصوص شایسته گزینی و عدالت استخدامی گفت: چندین سال است که روش ما استخدام از طریق آزمون بوده و استخدام موردی و بدون آزمون را در دولت متوقف کردیم و این مصداق عینی عدالت اسلامی است.

 

 به گزارش خبرنگار تابا؛ جمشید انصاری  در نشست مطبوعاتی که عصر پنج شنبه ۲۳ فروردین در استانداری خوزستان برگزار شد با بیان اینکه دستگاه هایی که مقررات خاص دارند مانند وزارت نفت، استخدام را خودشان انجام می دهند، اظهار کرد: سازمان اداری و استخدامی  به آن ها فقط مجوز کلی می دهد به این صورت که مثلا درخواست مجوز دو هزار و ۵۰۰ نفر استخدامی داشتند و ما هم موافقت خود را اعلام نمودیم.

 

وی با بیان اینکه وزارت نفت باید به سمتی حرکت کند که مجوز استخدام را بر اساس شرایط دیوان عدالت اداری دریافت کند، تصریح کرد:  مقررات استخدامی صنعت نفت شرایط خاص خود را دارد به همین دلیل خودش مسئول برگزاری آزمون است.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه گفت: در اطلاعیه که وزارت نفت داده بود برای کارکنان قراردادی شرکت های تابع  و فرزندان کارکنان وزارت امتیازاتی را منظور کرده بودند که بر اساس شکایت تعدادی از شرکت کنندگان دیوان عدالت اداری آن شرایط را لغو کرد.

 

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه  هم اکنون کارکنان دولت در مناطق بد آب و هوا، فوق العاده بدی آب و هوا را  دریافت می کنند؛ بیان کرد: با تغییرات اقلیم که باعث افزایش درجه حرارت شده  ایجاد شده کارکنان این مناطق خواستار افزایشاین بند هستند اما برای این تغییرات نیازمند ارائه گزارش سازمان هواشناسی کشور هستیم.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص عدم برگزاری آزمون استخدامی در شهرداری ها گفت: به دلیل اینکه شهرداری ها یک نهاد عمومی غیر دولتی محسوب می شوند و تابع قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند این الزام در شهرداری ها برای جذب نیرو وجود ندارد.

 

انصاری در ادامه، در خصوص شایسته گزینی و عدالت استخدامی گفت: چندین سال است که روش ما استخدام از طریق آزمون بوده و استخدام موردی و بدون آزمون را در دولت متوقف کردیم و این مصداق عینی عدالت اسلامی است.

 

وی همچنین با اعلام اینکه افراد شاغل زیر ۱۶ ساعت، ۳.۲ درصد شاغلان کشور و مابقی بالای ۱۶ ساعت کار می کنند؛ گفت: وزارت کار یک تعریف از شغل پایدار دارد که آن هم بیمه شدن است؛ البته افراد غیر بیمه شده دارای شغل ناپایدار نیستند، بلکه برخی مشاغل غیررسمی و بدون بیمه هستند ولی پایدار محسوب می شوند مثل چهار و نیم میلیون نفر کشاورزان که در کشور داریم.

 

در میان صحبت های وی استاندار خوزستان توضیح داد: تا پایان پاییز سال گذشته ضریب اشتغال خوزستان از رتبه ۲۲ به ۱۹ ارتقا پیدا کرد که این امر با هماهنگی دستگاه های اجرایی برای فراهم کردن این بستر محقق شده است.

 

وی ادامه داد: سال گذشته تقریبا ۵۴ هزار بیمه شده تأمین اجتماعی جدید و حدود چهار هزار مشاغل خانگی در استان به ثبت رسیده است.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در پایان با بیان اینکه تا پایان سال ۹۵ متوسط سن مدیریت کشور ۴۸ سال بوده؛ اظهار کرد: در هیچ کجای دنیا این سن، سن بالایی محسوب نمی شود با این حال دولت به دنبال کاهش آن به ۴۰ سال است.

 

وی در خصوص به کارگیری بازنشستگان در ادارات دولتی گفت: در کشور به غیر از مواردی که قانون اجازه داده که عمدتا جانبازان و ایثارگران هستند  موارد دیگری نداریم./ فدعمی