افتتاح نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز

افتتاح نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز

در مراسمی نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز با حضور کتانباف شهردار اهواز، اعضای شورای اسلامی شهر اهواز و تنی چند از معاونین و مدیران شهری و هنرمندان داخلی و خارجی پذیرفته شده در سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی اهواز و تنی چند از هنرمندان اهوازی در پارک جزیره برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ در ابتدای این مراسم، شهردار اهواز گفت: امروزه به دلایل گوناگون تامین نشاط، شادی و سرزندگی شهری به یکی از دغدغه‌های اصلی نظام های مدیریت شهری به ویژه در کشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. تامین سرزندگی شهری نیز به مثابه آرمانی مشروع در صدر بسیاری از اسناد رسمی شهرسازی مشاهده می‌شود که خود برخاسته از اهمیت سرزندگی شهر به مثابه یک هدف و یک وسیله است.

 

وی افزود: در شرایط رقابت جهانی، شهرها برای به دست آوردن سهم بیشتری از سرمایه ها، استعدادها و توجه جامع بین المللی، سرزندگی شهری، به عنوان ابزاری موثر برای ارتقا توان رقابتی شهرها در تحقق چشم انداز مطلوب آنها به شمار می‌آید. حق شهر اهواز از شاهد زیباترین و تاثیرگذارترین پروژه‌های در سطح منطقه باشد.

 

کتانباف نقش هنر مجسمه سازی را مهم دانست و اذعان کرد: در این بین، مجسمه ها نیز جزئی از عناصر و مبلمان فضاهای شهری هستند که نه تنها به غنای بصری شهر و فضای اجتماعی ما کمک می کنند بلکه به عنوان نماد و نشانه از فرهنگ غنی و هویت جمعی ما قابل استفاده هستند. مجسمه ها از آن دسته عناصر هستند که کارکرد آنها یکی از مهمترین فاکتورها است کارکرد فیزیکی، معنایی و مفهومی. از این رو سازمان زیباسازی شهرداری اهواز با هدف معرفی و ارتقای جایگاه استان زرخیز خوزستان به عنوان مهد فرهنگ و هنر با قدمتی چندین هزار ساله در عرصه هنر مجسمه‌سازی، اولین سمپوزیوم مجسمه سازی اهواز را در سطح بین المللی برگزار می کند.

شهردار اهواز ادامه داد: این سمپوزیوم با هدف توسعه هنر مجسمه سازی و فراهم آوردن شرایط آفرینش هنری به منظور تجلی میراث تاریخی ایران اسلامی، انتقال تجربه زیباشناسانه به جامعه، ایجاد فضای تعامل و گفتگو همراه با افزایش سطح آگاهی عمومی و ورود آثار خلق شده به فضای شهری به عنوان عناصر ماندگار هنری در موضوعات نقش کارون در شکل گیری اهواز، اهواز پایتخت دفاع مقدس و نقش نفت در پویایی اهواز به فراخوان گذاشته شد.

 

منصور کتانباف به جزییات فراخوان سمپوزیوم اشاره کرد و گفت: رسیده به حدود ۵۰۰ اثر به دبیرخانه سمپوزیوم رسید که شامل ۲۰۰ اثر بین المللی و و ۳۰۰ اثر داخلی بوده است که هیات داوران در چندین مرحله بازنگری آثار ۲۵ طرح را واجد شرایط شرکت دانست و نتیجه آن حضور ۱۴ هنرمند ملی و ۱۱ هنرمند بین المللی از کشورهای تایوان، بلغارستان، اوکراین، سوریه، عراق، ترکیه و گرجستان است که به ارزش این سمپوزیوم می افزاید.

 

رییس نخستین سمپوزیوم بین المللی اهواز به دیگر جزییات اشاره کرد و بیان کرد: کمیته سیاست گذاری و اجرایی سمپوزیوم به منظور ارتقاء سطح دانش مجسمه سازی در میان جوانان استان خوزستان، از میان دانشجویان علاقه‌مند در رشته هنر؛ ۲۵ نفر را به عنوان دستیار اساتید شرکت کننده در سمپوزیوم انتخاب نمود که علاوه بر کمک اجرایی به منتخبین این سمپوزیوم، در کنار این بزرگان آموزش خواهند دید.

 

منصور کتانباف با اعلام برنامه زمان بندی این سمپوزیوم گفت: از فردا هنرمندان خلق آثارشان را آغاز می کنند و این روند تا ۱۰ اردیبهشت ادامه می یابد. در روز ۱۱ اردیبهشت مراسم اختتامیه برگزار می شود و در نهایت مجسمه های ساخته شده در سطح شهر اهواز نصب می شود./ فدعمی