امسال با شدیدترین خشکسالی قرن روبرو هستیم معاون مطالعات پایه و طرح های جامع آب سازمان آب و برق خوزستان؛

امسال با شدیدترین خشکسالی قرن روبرو هستیم

حسونی زاده اعلام کرد: امسال با کاهش ۵۰ درصدی بارش ها در خوزستان و کاهش ۶۰ درصدی در استان های هم جوار مواجه هستیم بنابراین می توان گفت؛ یکی از شدیدترین خشکسالی این قرن را نه تنها در خوزستان بلکه در کل کشور را پشت سر می گذاریم.

 

به گزارش تابا؛ هوشنگ حسونی زاده پیش از ظهر امروز ۲۱ فروردین ماه در دومین نشست خبری با موضوع بحران خشکسالی و کمبود آب در استان خوزستان با بیان اینکه یکی از نادرترین دوره های خشکسالی را در پیش رو داریم، اظهار کرد: با توجه به سابقه دیرینه ای که در این بخش داریم و انجام کارهای مطالعاتی حقیقتا این دوره را جزو نادرترین دوره ها می دانم و اعلام می کنم در وضعیت بسیار خطرناک و شدیدی قرار گرفتیم.

 

حسونی زاده در ادامه با اشاره به اینکه در آخرین خشکسالی که در سال ۸۶ اتفاق افتاده بود با کاهش ۴۰ درصدی بارش ها روبرو شدیم اعلام کرد: امسال با کاهش ۵۰ درصدی بارش ها در خوزستان و کاهش ۶۰ درصدی در استان های هم جوار مواجه هستیم بنابراین می توان گفت؛ یکی از شدیدترین خشکسالی این قرن را درنه تنها در خوزستان بلکه در کشور را  پشت سر می گذاریم.

 

   ۱۰ سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنیم

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه ۱۰ سال است بارش بالای نرمال و یا حتی نرمال را نداشته ایم؛ تصریح کرد: در واقع ۱۰ سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنیم و هرساله میزان بارش ها، آورد رودخانه و روان آب های مصرفی نیز به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در کنار این کاهش ها به دلیل تغییرات اقلیم و گازهای گلخانه ای باعث افزایش یک درجه ای حرارت در کشور و دو درجه ای حرارت در خوزستان شده است که این مسئله منجر به افزایش تبخیرها می شود.

 

حسونی زاده با تأکید بر اینکه باید یک بازنگری اساسی در برنامه ها داشته باشیم، گفت: باید در پروژه های تولیدی، مصرفی و حتی بخش کشاورزی که بیشترین مصرف را دارد تغییرات اساسی در مصارف و نحوه استفاده از منابع آب را داشته باشیم که این مسئله تنها وظیفه وزارت نیرو و سازمان آب و برق نیست و به فرهنگ سازی نیاز دارد.

 

اولویت با تامین آب شرب با کیفیت مناسب است

وی با بیان اینکه مصرف در بالادست بر روی کیفیت آب پایین دست تاثیر دارد اذعان کرد: در دو هفته گذشته شوری آب در آبادان و خرمشهر به هفت هزار رسید که این مسئله به دلیل عدم رعایت سهمیه و مصارف در بالادست بوده که مانند یک سال پرآب اصراف داشتند.

 

حسونی زاده با اشاره به برنامه ریزی برای شش ماهه دوم سال آبی؛ گفت: با توجه به کسری آب اولویت با تامین آب شرب به صورت ۱۰۰ درصد و با کیفیت مناسب، تامین آب کشت های دائم مانند باغات و نخیلات و کشت های چند ساله مانند یونجه و همچنین الویت بعدی ما مربوط به صنایعی است که در خدمت آب شرب و تولید مواد غذایی هستند و اگر آب مازاد داشتیم میزانش را به ستاد خشکسالی اعلام می کنیم تا در مورد مصرفش تصمیم گرفته شود.

مصرف های بی رویه باعث ایجاد مشکل برای شادگان شده

وی با انتقاد از اینکه بار تمام مشکلات بیکاری برعهده منابع آب و تولید شغل در بخش کشاورزی گذاشته شده است؛ بیان کرد: طی ۳۰ سال اخیر تمام مسائل تولید و اشتغال را به بخش کشاورزی مرتبط و در نهایت آن را به تأمین آب ارتباط دادند.

 

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه میزان درخواست ها از این بخش بیش از ظرفیت آن است؛ تصریح کرد: این تفکرات باعث انجام یک سری کارهای مجاز و دریافت مجوز شده و یک سری هم به موازات آن کارهای غیرمجاز و بدون مجوز انجام می دهند؛ متأسفانه در این حوزه به بخش کارشناسی توجه نشده و امروز میراث دار آن وضعیت هستیم.

 

حسونی زاده خاطر نشان کرد: با وجود کمبود آب توانستیم با مدیریت صحیح از برخی تنش ها عبور کنیم اما متاسفانه  زیاده خواهی و مصرف های بی رویه در بالادست حوزه مارون و عدم همکاری سایر سازمان ها باعث ایجاد مشکل برای شادگان شده است.

 

وزارت کشاورزی کشت برنج را غیر از شهرهای مازندران و گیلان ممنوع اعلام کرده است

وی با اعلام اینکه وزارت کشاورزی کشت برنج را غیر از شهرهای مازندران و گیلان ممنوع اعلام کرده است؛ تصریح کرد: کشت جایگزین برعهده جهاد کشاورزی است ما آب مورد نیاز را تامین می کنیم اما باید نگرانی کشاورزان مرتفع شود و جهاد کشاورزی خرید تضمینی محصولات جدید را به مردم وعده دهد.

حسونی زاده در ادامه گفت: به وزارت نیرو اعلام کردیم نمی توان کشت برنج را در خوزستان ممنوع و برای اصفهان آزاد بدانند و همچنین برای سازمان های بالادست اعلام جرم و آنها را دادگاهی کردیم که چرا آب مخازن سدها را خالی نمی کنند تا ما برای شرب از آن استفاده کنیم.

 

معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در رابطه با کشت نیشکر عنوان کرد: در استان خوزستان بعد از آب شرب اولویت برای صنایعی است که در خدمت تولید انرژی و همچنین کشت های دائم کشاورزی هستند. بهترین مصرف کننده ای که خیلی خوب به ما اعتبارات مصارف خود را از قبل هم پرداخت می کند، نیشکر است و از این کاهش مصرف برای آنها خودمان هم قطعا ناراحت هستیم.