انتصاب برخی مدیران غیرهمسو با دولت دل حامیان را به درد می آورد در گفتگوی اختصاصی تابا؛ با فعال سیاسی اصلاح طلب مطرح شد:

انتصاب برخی مدیران غیرهمسو با دولت دل حامیان را به درد می آورد

هنوز شاهد حضور برخی مدیران غیرهمسو با دولت در برخی مناصب مهم هستیم و گاه و بیگاه انتصاب برخی مدیران غیرهمسو با دولت دل حامیان را به درد می آورد.

 

احسان سپهوند– همه چیز از آنجا شروع شد که یک سایت وزین اصلاح طلب، گزارشی را با عنوان گفتگوی سه ساعته با دکتر شریعتی منتشر کرد. درست ۲۴ ساعت بعد از آن گزارش جوابیه ای از سوی فعالان سیاسی اصلاح طلب شهرستان اندیمشک تهیه و منتشر شد. اما بدون نام و امضاء به شکلی که نویسنده در پایان متن نوشته بود: از طرف شهروند اندیمشکی!

 

ماجرا از این قرار بود که غلامرضا شریعتی در پاسخ به این سوال خبرنگار شوشان که: آیا رای بالای روحانی در خوزستان و در شهرهایی همچون اندیمشک را نتیجه رضایتمندی مردم از دولت می دانید؟

 

گفته بود: «البته اینگونه نیست و عوامل متعددی دخیل بوده است. اما گزارش رسمی دارم که وقتی به خوزستان آمدم و به عنوان استاندار دولت تدبیر و امید منصوب شدم بنا بر آمار رسمی ، محبوبیت روحانی در استان۱۳ درصد بود. همه می گفتند که روحانی در خوزستان رای نمی آورد. اطرافیان دکتر روحانی هم پذیرفته بودند که ایشان رای نمی آورد و اطرافیان سید ابراهیم رییسی هم می گفتند که رییسی رای اول است. شما می توانید از آقایان نهاوندیان ، ربیعی و آشنا پرسید که در طول این مدت به آن ها چه می گفتم».

 

این بخش از گفتگو به بطن ظهور حاشیه های جنجالی مبدل شد. جنجالی که در نقشه شمال خوزستان از همه جا هاشور خورده تر بود!

 

این بخش از سخنان استاندار خوزستان ناخواسته نیروهای اصلاح طلب اندیمشک را رنجانده بود. هر چند غلامرضا شریعتی در ابتدای پاسخ به سوال، رای بالای روحانی در خوزستان را قایم به عملکرد خود نکرده بود و گفته بود: عوامل متعددی (در رای بالای روحانی) دخیل بوده است. اما بعد از آن به شکل تلویحی این آراء را به عملکرد نماینده/نمایندگان دولت منسوب کرده بود.

 

با این وجود تفهیم تلویحی و شاید هم مستقیم اصلاح طلبان شهرستان اندیمشک از سوء تفاهمات نشئات گرفت در صورتی که سخنان استاندار خوزستان قطع به یقین در جهت نادیده انگاشتن زحمات این فعالان مطرح نشده بود.

 

لاجرم سخنان شریعتی با نقد عریان فرزندان خالص و مخلص شمال خوزستان روبرو شد. کلیات این نقد گلایه از سخنانی بود که در اثر گذاری نقش حامیان دکتر روحانی که به قول خودشان هنوز بخشی از هزینه های ستاد را بدهکار بازار هستند؛ بی انصافی شده بود.

 

یکی از روسای ستاد دکتر روحانی در شمال خوزستان سرکار خانم صدیقه میری در گفتگو با تابا؛ معتقد است شرایط سختی پیش روی اصلاح طلبان شهرستان اندیمشک قرار دارد. از یک سو استاندار خوزستان از نیروهای اصلاح طلب است که بایستی مورد حمایت همه جانبه باشد، اما از دیگر سو برخی از نیروهای اصلاح طلب بنابر آنچه که سلطه اصولگرایان بر نهادهای دولتی شهرستان می دانند؛ سخت معترض هستند.

 

برای تنویر افکار عمومی ماحصل بخش هایی از گفتگوی با میری را می خوانید. در این گفتگو سعی شده با حفظ وحدت درون حزبی به نوعی گلایه های فعالان سیاسی اصلاح طلب به گوش مسئولان برسد.

 

– لطفا در خصوص میزان اثرگذاری فعالیت ستاد دکتر روحانی در شهرستان درکسب موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری توضیحاتی را ارایه بفرمایید.

 

در این دور تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری، فعالیت ستاد دکتر روحانی در شهرستان اندیمشک و دیگر شهرستان های استان با مشکلات و موانعی روبرو شد که جمع این موانع شرایط خاص و بغرنجی را برای دوستان ما پیش آورد.

 

 اما آنها یک لحظه از تلاش پیگیر و شبانه روزی برای پیروزی دکتر روحانی کوتاه نیامدند و توانستند حماسه آفرینی کنند.

 

گواه این مدعا توجه به این موضوع است که در انتخابات پیش از ریاست جمهوری یعنی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک به ۷۰ درصد کل آراء به سبد کاندیدای جناح رقیب ریخته شد حال آنکه در انتخابات اخیر با فعالیت پیگیر ستادهای اندیمشک، ورق کاملا برگشت و نتیجه ای عکس رقم خورد به نحوی که دکتر روحانی در شهرستان اندیمشک حدود هفتاد درصد از کل آراء را به خود اختصاص داد که آمار چشمگیر و قابل توجهی بود.

 

مضافا اینکه این رای در حالی اخذ شد که اکثر مدیران دولتی و مراجع رسمی و غیررسمی با رقیب همراه بودند و ما از این حمایت ها بی بهره بودیم.

 به گونه ای که اکنون جدا از هزینه های معنوی، بخش زیادی از هزینه های مادی انتخابات نیز بر گردنمان مانده است.

 

– آیا دولت (نماینده ارشد دولت) به وعده های انتخاباتی خود پس از پیروزی پایبنده بوده است/پایبند خواهد بود؟

در حال حاضر نمی توان به درستی راجع به عملکرد دولت دوازدهم قضاوت کرد چون زمان کوتاهی از کار آن می گذرد و هنوز در حال ریل گذاری برنامه هاست؛ ولی در همین ابتدای کار انتقاداتی متوجه آن است.

 

به عنوان مثال یکی از مطالبات حامیان دولت در استان خوزستان و دیگر استانها بکارگیری نیروهای همسو با دولت در مناصب دولتی و جلوگیری از انتصاب مخالفین بود.

 اما به نظر می آید عزمی جدی برای تحقق این مهم وجود ندارد بطوریکه هنوز شاهد حضور برخی مدیران غیرهمسو با دولت در برخی مناصب مهم هستیم و گاه و بیگاه انتصاب برخی مدیران غیر همسو با دولت دل حامیان را به درد می آورد.

 

اما  آنچه این میان بیشتر موجب نگرانی است جاماندن دولت تدبیر و امید از عملی کردن شعارها و برنامه های خود است. چرا که وقتی مخالفین زمامدار کرسی های دولت می شوند طبیعتا نباید انتظار داشت اهداف همانگونه که ترسیم شده دنبال شود. چون مدیران غیرهمسو با دولت اساسا اهداف آن را قبول ندارند که بخواهند برای تحقق آنها تلاش و کوشش کنند.

 

– اگر پیروزی روحانی در خوزستان را موفقیت گفتمان اصلاح طلبی و مشی اعتدالی بدانیم تا چه اندازه عملکرد مدیران ارشد را قریب به این گفتمان و مشی می دانید؟

گفتمان اصلاح طلبی و اعتدالی از قلب یک جریان پاک و اصیل انقلابی نشات می گیرد. مردم امروز به خوبی دریافته اند گفتمان اصلاح طلبی و اعتدالی ضمن وفاداری به آرمانهای بلند امام (ره) و انقلاب در صدد زدودن غبار تبعیض، فساد ، فقر وعقب ماندگی از جامعه  و سوق دادن آن  به سمت تعالی و پیشرفت است.

 

بدون شک حضور انسان های وارسته، دلسوز و وفادار در این جریان به مردم راه درست را می نمایاند و همانگونه که ملاحظه  فرمودید مردم به خوبی حقایق را دریافتند و درست انتخاب کردند و اما در خصوص مشی مدیران اجرایی استان ضمن تشکر از زحمات آنها، انتقاداتی به آنها وارد است که ضرورت دارد برای موفقیت خود و دولت آنها را مدنظر قرار دهند.

 

 از جمله اینکه در سکوت مدیران دولتی دستاوردهای مثبت دولت بدون ذکر کوچکترین نامی از آن، به سبد نمایندگان مجلس ریخته می شود. حتی گاهی مشاهده می شود برخی مدیران دولتی در حکم سخنگوی نمایندگان پایدارچی درآمده اند و این موضوع موجب تاسف و نگرانی است. نگاهی کوتاه به سایتهای خبری و رسانه های محلی گواه خوبی بر این مدعاست.

 

– به عنوان یک نیروی سیاسی اصلاح طلب چه انتظاراتی از ریاست جمهوری و مدیر ارشد ایشان در استان دارید؟

از آقای روحانی می خواهیم مطابق وعده های انتخاباتی، تدبیر و امید را به خوزستان بیاورد چون امروز در نگاه اکثریت حامیان دولت، خوزستان از تدبیر و امید بهره ی چندانی ندارد و این موضوع موجب سرخوردگی و یاس دوستداران دولت شده است.

 

خیلی از ما قبل از برگزاری انتخابات و با شناخت و تجربه ای که از قبل داشتیم به یقین می گفتیم انتخابات برای ما بازی هر دو سر باخت و برای رقیب بازی هر دو سر برد است و اکنون متاسفانه دقیقا همان اتفاق افتاده است.

 

امروز در نهایت بهت و شگفتی برخی نمایندگان مجلس دوستان ما را به سهم خواهی متهم می کنند در حالی که خود جز به اخذ صددرصد اختیارات قوه اجرایی قانع نیستند.

 

دخالت نمایندگان مجلس در حالی است که در قانون اساسی اصل تفکیک قوا به عنوان یکی از اصول مهم اشاره و تصریح شده است ولی متاسفانه به راحتی توسط قانون گذاران محترم نقض و نادیده گرفته می شود.