با تولید ملی شکر قهوه ای کام مردم ایران شیرین شد مدیرعامل شرکت کشت وصنعت میرزا کوچک خان؛

با تولید ملی شکر قهوه ای کام مردم ایران شیرین شد

صبح امروز چهارشنبه ۱۸ بهمن آیین افتتاحیه اولین کارخانه تولید شکر قهوه ای خاورمیانه در استان خوزستان با همراهی معاون توسعه و منابع انسانی استاندار خوزستان و جمعی از مسئولین استانی افتتاح شد.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ مدیرعامل شرکت کشت وصنعت میرزا کوچک خان با بیان اینکه تاسیس این کارخانه در سال ۱۳۹۲ در جهت سرمایه گذاری و افزایش درآمد صورت گرفته است اظهار داشت: با توجه به این که کشور هندوستان در زمینه صنعت تولید نیشکر یکی از کشورهای پیشرو در دنیا محسوب می شود؛ این کارخانه برای جلوگیری از واردات شکر قهوه ای به منظور تامین نیاز کشور کلید خورده است.

 

وی ادامه داد: با یک شرکت مهندس مشاور در زمینه تاسیس و ساخت کارخانه تولید شکر قهوه ای از هندوستان قراردادی منعقد شد؛ همچنین از صنعتگران مختلف در سرارسر کشور دعوت به عمل آمد که در راستای طراحی و ساخت تجهیزات با ما همکاری لازم را داشته باشند.

 

ستار شکیبا افزود: خوشبختانه صنعتگران کشورمان به خوبی از پس این کار برآمدند و تجهیزات مورد نیاز را با کیفیت و بازده بالایی ساختند و در سال ۹۳ تجهیزات آماده و به ما تحویل داده شد.

 

این مقام مسئول در شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان اذعان داشت: در نیمه سال ۹۴ نیز کارهای ساختمانی  کارخانه آغاز شد و تجهیزات شروع به نصب گردیدند. امروز هم تولید کارخانه افتتاح و شکر به بازار روانه خواهد شد.

 

شکیبا عنوان کرد: تلاش شده است که در ایام خجسته دهه مبارک فجر کام ملت شریف ایران را با تولید ملی شکر قهوه ای شیرین شود که به جرات می توان گفت این محصول اولین در خاورمیانه است.

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان در رابطه با محل اراضی کارخانه تولید شکر قهوه ای تصریح کرد: احداث کارخانه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر و حدود ۲۱۰۰ متر زیربنا بناشده است و شامل ۵ بخش (سالن تولید- بسته بندی- انبار-مرکز برق و اتاق فرمان) و یک آزمایشگاه مجهز که کنترل کیفیت محصول را عهده دار است.

 

وی افزود: در زمینه اشتغال زایی نیز این کارخانه ۳۰ نفر را به صورت دائم به خدمت گرفته و ۱۵ نفر هم به صورت فصلی متغییر مشغول به کار هستند، زیرا در این کارخانه شکر قهوه ای به صورت کاملا ارگانیک و با کریستال کردن شربت نیشکر در زمان داشت تهیه می شود.

 

ستار شکیبا با بیان این که شکر قهوه ای به راحتی جایگزین شکر سفید می شود اظهار کرد: در ممالک پیشرفته به صورت وسیع از این محصول استفاده می شود از نظر ارزش غذایی نیز میزان قند کمتری نسبت به شکر سفید دارد ولی در عوض دارای مینرال های مفید زیادی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم،آهن و همچنین بعضی ویتامین ها را دارا می باشد.

 

وی تصریح کرد: در سال ۹۱ برنامه هایی به منظور افزایش تولید و کیفیت در راستای کار شرکت میرزا کوچک خان قرار گرفت، در بحث زارعت و مزرعه داری  با تلاش، برنامه ریزی و اصلاح زیرساخت های کشاورزی توانستیم میانگین راندمان ۵۶ تن در هکتار را در پایان برنامه ۵ ساله به ۹۰ تن در هکتار برسانیم و امسال نیز با گذشت ۶ سال از برنامه های افزایش تولید و کیفیت با یاری خدای متعال توانستیم به راندمان ۹۶ تن در هکتار برسیم که خود یک رکورد جهانی است.

 

شکیبا اذعان داشت: در بخش صنعت نیز برنامه هایی جهت افزایش راندمان، کاهش ضایعات، کاهش مصرف انرژی، مد نظر بود که با موفقیت به سرانجام رسید که طبق آمار سال ۹۱، ۴۶ هزار تن شکر در پایان برنامه های ۵ ساله به مرز ۹۵ هزار تن رسیده است که این خود حاکی از پیش بینی های صحیح و برنامه ریزی های دقیق وطبقه بندی شده می باشد که در راستای پروژه کارخانه شکر قهوه ای انجام شد.

 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان افزود: در مبحث انرژی ۲سال پیاپی نشان برتر کاهش مصرف انرژی در کشور را شرکت ما به خود اختصاص داده است. در ارتباط با محیط زیست نیز تصفیه خانه فاضلاب صنعتی که مطابق با تصفیه خانه های صنعتی روز دنیا است در طی این ۵ سال به بهره برداری رسید.

 

وی با بیان این که اعتقاد ما بر این است که حفاظت از محیط زیست را باید از ابتدای کار در نظر داشت و آن را پاس بداریم اظهار داشت: ۱۰۰درصد پسماند های صنعتی شرکت میرزا کوچک خان تبدیل به کمپوست (کود گیاهی)می شود. سال گذشته شاهد ۵۰ هزار تن تولید کمپوست بودیم.

 

ستار شکیبا تصریح کرد: جهت جلوگیری از آفات و حشرات به هیچ عنوان از سموم استفاده نمی شود و به جای آن از طرح توسعه مبارزه مکانیزسیون استفاده می شود.

 

مدیرعامل شرکت کشت وصنعت میرزا کوچک خان عنوان کرد: تمامی اقدامات با نگاه بهره وری از تمامی جوانب صورت گرفته و به گونه است که کمترین تاثیر را بر روی محصول نهایی خواهد گذاشت. بدین گونه محصول نهایی با قیمت کنترل شده و قابل رقابت به بازار روانه خواهد شد.

 

وی افزود: در طی این ۵ سال با افزایش تولید افزایش سطح کشت را هم در دست اقدام قرار داده ایم از این رو با افزایش سطوح کشت مزارع از ۸هزار هکتار به ۱۰ هزار هکتاردر زمینه اشنغال زایی شاهد جذب ۶۰۰ نفربه شرکت میرزا کوچک خان بودیم.

 

شکیبا اذعان داشت: شرکت میرزا کوچک خان با مجموع ۲۱۷۰ نیروی کار که حدود ۹۹ درصد آنها بومی و از شهرهای خرمشهر، اهواز و روستاهای اطراف محل اراضی شرکت  هستند.

 

مدیرعامل شرکت کشت وصنعت میرزا کوچک خان با بیان این که این شرکت در زمینه همکاری و تعامل با روستاها دارای افزایش چشم گیری بوده است عنوان کرد: در سال ۹۱ جمع ریالی قرارداد روستایی اطراف ۴۷ میلیارد ریال بود در پایان سال پنجم این رقم به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

 

وی با اشاره به این که امیدواریم بتوانیم پروژه های بیشتری را انجام دهیم اظهار کرد: از استعداد های موجود باید حمایت و در راستای پیشبرد هدف استفاده کرد، ۲۰ میلیارد تومانی که در زمینه قرارداد های مبتنی بر تعامل روستایی هزینه شده بود، توسط شرکت میرزا کوچک خان و شرکت توسعه نیشکر اعتبار این پروژه تامین شده، ما این اقدام را به فال نیک می گیریم و در جهت پروژه های بیشتر و به طبع آن تولید بالای مملکت و ایجاد اشتغال تمام تلاش خود را خواهیم کرد./ علی رشیدنیا