بلاهایی بزرگ بر سر خوزستان آمده که حاصل تصمیمات ماست! عیسی کلانتری؛

بلاهایی بزرگ بر سر خوزستان آمده که حاصل تصمیمات ماست!

عیسی کلانتری گفت: اهواز ۱۰۰ روز است که هوای ناسالم و ۵۰ روز هوای بسیار خطرناک داشته است که این محصول اشتباهات انسانی است.

 

عیسی کلانتری گفت: اهواز ۱۰۰ روز است که هوای ناسالم و ۵۰ روز هوای بسیار خطرناک داشته است که این محصول اشتباهات انسانی است. در نیمه دوم سال ریزگردها با منشا داخلی است. یکی پس از دیگری سد احداث کردیم، در حالی که سالی چند سیلاب در دشت خوزستان مانع ایجاد ریزگرد می شد ولی الان وضعیت چه شده است. خاک به مرور چسبندگی خود را از دست داد و الان شاهد ریزگرد هستیم. تالاب ها خشک شد، ریزگردهای نمکی ایجاد شد. بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است. اشتباهاتی کردیم و دلیل آن ندیدن مسائل به صورت پیوسته بوده است.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست در تضاد با توسعه نیست،گفت: اگر توسعه رخ ندهد فقر به وجود آمده و فقر محیط زیست را از بین می برد.

عیسی کلانتری در چهارمین همایش منطقه ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین که در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد، افزود: ایران کشور در حال توسعه است و به دلیل عدم رعایت توسعه و عدم دقت در برنامه های توسعه ای تقریبا خسارت های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کرده ایم.

وی اظهار کرد: زمانی که اقتصاد تحت تاثیر مسائل سیاسی و مسائل ایدئولوژیکی باشد، در این شرایط اهداف ایدئولوژیک غالب و تصمیماتی اتخاذ می شود که در بلندمدت به نفع کشور نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: به دنبال خودکفایی گندم رفتیم شیب ها را شخم زده و مراتع را از بین بردیم و محلی برای رشد سن گندم ایجاد کردیم و با سرمای ۳۰ درجه زیر صفر هم از بین نرفت و سنی که ۹۰ درصد جمعیت در کوهپایه از بین می رفت برگشت به دشت ها تغییر نسل داد و سال ۶۱ به میزان ۲.۵ میلیون هکتار سم پاشی برای مقابله با سن انجام شد.

این مسئول با بیان اینکه چنین تصمیماتی باعث شد مصرف ۱۵ هزار تن سم به ۶۰ هزار تن برسد، گفت: ما می خواهیم اشتباه را با اشتباه جبران کنیم.