حواشی انتخاب شهردار مسجد سلیمان توسط اعضاء شورا چه بود؟! تابا بررسی می کند؛

حواشی انتخاب شهردار مسجد سلیمان توسط اعضاء شورا چه بود؟!

پس از تایید نشدن سید حمید حسن زاده از سوی مراجع قانونی برای تکیه زدن بر کرسی شهردار مسجد سلیمان ، سه روز پیش شورای شهر خبری مبنی بر انتخاب شهردار جدید این شهر را رسانه ای کرد.

 

در این خبر شهام سلیمانی به عنوان شهردار منتخب معرفی شده بود و اما اندکی بعد از طریق تماس های تلفنی با دفتر تابا، متوجه شدیم اعتراضات و حواشی پیرامون این انتخاب وجود دارد.

 

آنچنان که منابع موثق به خبرنگار تابا، گفته بودند در انتخاب سلیمانی به عنوان شهردار ابهاماتی وجود داشت. برای روشن شدن ماجرا گفتگویی تلفنی با یک مخالف و یک موافق انتخاب شهردار ترتیب دادیم که در ادامه گفتگوها را می خوانید:

 

رضا نجفیان عضو شورای اسلامی شهر مسجد سلیمان به خبرنگار تابا گفت: روند انتخاب شهردار کاملا قانونی بوده است. هفت نفر عضو هم در جلسه رای گیری حضور داشتند. در آن جلسه دستور جلسه ارسالی از طرف رییس شورا انتخاب شهردار بود. رای گیری به صورت پنهانی صورت گرفت و در نهایت با اکثریت آراء شهام سلیمانی به عنوان شهردار مسجد سلیمان انتخاب شد.

 

اما برخی معتقدند که این انتخاب در غیاب سه نفر از اعضاء صورت گرفته است!

در ادامه انتخاب اعضایی که از انتخاب اکثریت ناراضی بودند، جلسه را ترک کردند. از نظر ما به عنوان نمایندگان مردم در شورا این انتخاب قطعی است. قانون هم به صراحت پشتیبان ماست زیرا که دستور جلسه مبنی بر انتخاب شهردار اکنون در دفتر فرماندار شهرستان موجود می باشد. هفت نفر حضور داشته اند و در جلسه از بین ۱۴ گزینه موجود هر شخص حق ۴ رای مخفیانه به گزینه ها را داشت. نتیجه آرا هم مشخصا سلیمانی را با اکثریت آراء شهردار مسجد سلیمان معرفی کرد.

 

اما اعضاء معترض معتقدند جلسه صرفا برای تعیین گزینه های نهایی بوده است نه گزینه نهایی!

اصلا این را قبول ندارم. دستور جلسه صراحتا اعلام کرده است که جلسه برای انتخاب شهردار است. اگر اینطور نبود بایستی در دستور جلسه قید می شد که جلسه برای رایزنی در خصوص گزینه های شهرداری است نه انتخاب شهردار. این یعنی اینکه ما اعضاء شوار بایستی در نشست مان شهردار را انتخاب کنیم و تا انتخاب صورت نگرفته از جلسه خارج نشویم اگر هم در میان مباحث قرار به عدم توافق در انتخاب بوده می بایست دلیل آن و تاریخ جلسه بعدی در صورتجلسه نهایی قید می شد.

 

با توجه به اینکه اقلیت (۳ نفر) صورتجلسه را امضاء نکرده اند؛ آیا انتخاب سلیمانی وجاهت قانونی دارد؟

ما تمامی هدفمان این است که برادری و همکاری بین اعضاء حفظ شود، ولی به مرقانون عمل خواهیم کرد. فرماندار تصمیم نهایی را اخذ خواهد کرد. مستندات نشان می دهد که جلسه قانونی بوده است. ما بر روی تصمیم خود راسخ هستیم و اگر قرار باشد مجددا انتخابی صورت بگیرد این بدعتی در کشور خواهد بود. ما با دعوت رییس شورا به جلسه انتخاب شهردار رفته ایم (با کنایه) حالا اگر گزینه مورد نظر من انتخاب نشد دلیلی ندارد جلسه را ترک کنم.

 

حتی اگر توافقی صورت نگرفت و برخی از اعضاء نقطه نظراتی داشتند؛ می بایست این موارد در صورتجلسه پایانی جلسه قید می شد. در یک فضای کاملا دموکراتیک و صمیمی رای گیری به شکل مخفیانه صورت گرفت.

 

من از همه اعضاء خواهش می کنم در فضایی آرام به رای اکثریت احترام گذاشته شود. هیچ مسئولی ما را تحت فشار نگذاشته است. تصمیم گیری توسط اعضاء شورا صورت گرفته است و اینکه می گویند بعضا فشارهایی خارج از مجموعه به اعضاء وارد شده تماما کذب است. تاکید دارم که شورا همواره با استقلال کامل امورات مربوطه را پیگیری می کند و از همراهی و حمایت دلسوزانه همه شهروندان و همه عزیزان مسوول تشکر می کنم.

 

 

اما عضو مخالف که از ما خواست برای از بین رفتن فشارها و حواشی نامش فاش نشود

لطفا در خصوص حواشی پیش آمده در انتخاب شهردار مسجد سلیمان برای خوانندگان ما توضیح دهید.

در آن جلسه ای که برای انتخاب شهردار تشکیل شده بود، قرار بود در مورد گزینه های شهرداری بحث کنیم. تشکیل این جلسه هم به وسیله دعوتنامه صورت گرفته بود.

 

تاکید می کنم جلسه برای تعیین گزینه هایی بود که برای شهردار شدن مناسب بودند، اما جلسه انتخاب شهردار نبود. در طول جلسه ما ۴ گزینه نهایی را جمع بندی کردیم و در نهایت نام نفرات مکتوب شد. رای گیری در این زمینه صورت گرفت، هر عضو از شورای ۴ نام را در روی برگه نوشت و قرار بر این شد که اولویت های شورای برای انتخاب شهردار مشخص شوند.

 

در ادامه ثبت اسامی پس از رای گیری نام چهار گزینه برتر مشخص گردید و مقرر شد که بین اعضاء شورا برای انتخاب نهایی در جلسه آتی رای گیری شود.

 

در همان جلسه صبحت هایی مبنی بر انتخاب زمان رای گیری مجددا برای انتخاب شهردار مطرح شد و پیشنهاد شد فردای همان روز (۸ آبانماه) انتخاب نهایی صورت بگیرد.

 

پس از تعطیلی جلسه و خروج همه اعضاء ما نیز به سمت منزل روانه شدیم. بعد از خروج ما از شورا ۴ نفر از اعضاء به ساختمان شورا بازگشتند و با تماسی که به رسانه ها گرفتند اعلام کردند ما شهردار را انتخاب کرده ایم. این موجب شگفتی ما شد زیرا که اصلا جلسه انتخاب شهردار به پایان رسیده بود و انتخاب نهایی را به روز بعد و جلسه آتی موکول کرده بودیم.

 

گفته شده، شما به دلیل عدم انتخاب گزینه مورد نظرتان جلسه را ترک کرده اید؟!

زمانی که ما جلسه را ترک کردیم جلسه پایان یافته بود. من عرض کردم ۴ گزینه برای انتخاب بعدی در نظر گرفته شده بود.

 

با توجه به اینکه در نهایت شهردار جدید با ۴ رای اعضاء انتخاب شده است، آیا این روند را قانونی می دانید یا خیر؟

در مرحله اول بله ولی در مرحله دوم مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

یعنی به نوعی ما سلیمانی را با توجه به اکثریت آراء شهردار بدانیم؟!

در مرحله بعدی انتخاب که با رای گیری همراه خواهد بود همه چیز مشخص می شود.

 

گفته می شود دعوتنامه رسمی که از سوی رییس شورا برای شما ارسال شده است با موضوع انتخاب شهردار بوده است. در صورتی که شما می فرمایید جمع بندی گزینه ها مدنظر قرار گرفته است؟!

ببینید دعوتنامه جهت انتخاب شهردار بوده است. لذا این اقداماتی که ما صورت داده ایم و رای گیری ۴ موردی و در نهایت انتخاب ۴ گزینه نهایی شهردار شدن، همگی در جهت انتخاب شهردار بوده است و این با دستور کار جلسه و دعوتنامه رییس شورا منافات ندارد.

 

گفته می شود که خروج شما (۳ نفر) به دلیل عدم انتخاب گزینه مد نظرتان و به دلیل اعتراض بوده است؟!

خیر اصلا اینگونه نیست. صورتجلسه تهیه شده برای انتخاب شهردار بدون حضور ما نوشته شده است!

جالب اینجاست ما هنوز آقای سلیمانی را ندیده ایم و هیچ برنامه ای برای ارایه نداشته است. ایشان ۲۰ سال است مسجدسلیمان نیامده بود و شاید اصلا نمی دانست مسجد سلیمان کجاست!

 

سه نفر از اعضاء شورا هنوز ایشان را ندیده اند و بدون اینکه برنامه ای از سوی ایشان برای تصدیگری شهرداری مسجد سلیمان ارایه شود، به نظر شما می تواند شهردار باشد؟

انتخاب سلیمانی در شرایطی بود که اعضاء شورا، پیش از جلسه انتخاب شهردار ایشان را به عنوان گزینه حتی معرفی هم نکرده بودند. آقایان اکثریت به ما گفتند آقای سلیمانی به واسطه مشغول شدن در یک پست اجرایی دیگر از میان گزینه های نهایی حذف شده است. آقایان ما را بازی دادند.

 

آیا رایزینی هایی مبنی بر جلب نظر شما (سه نفر مخالف) برای همراه شدن با اکثریت جهت انتخاب سلیمانی صورت نگرفته است؟

خیر تا الان هیچ گفتگویی نداشته ایم و به عقیده بنده هر چهار گزینه که در آخرین جلسه مشخص شدند، شانس شهردار شدن را دارند.

 

بازگردیم به کمی عقب تر، ماجرای انتخاب حسن زاده چه بود؟ عده ای معتقد بودند که حسن زاده به عنوان گزینه نمایشی معرفی شده است و قرار بر این بوده گزینه نهایی (با علم بر عدم احراز صلاحیت حسن زاده) پس از جواب منفی استانداری معرفی شود!

 

خیر اینگونه نبوده، انتخاب حسن زاده با انتخاب قاطع اعضاء صورت گرفت. انتخاب حسن زاده با خواست مردم بود. زمانی که نظر تمام اعضاء مبنی بر تایید کارنامه خوب سیدحمید حسن زاده در شهر مسجد سلیمان محرز شد؛ ایشان با رای همه اعضاء به عنوان شهردار انتخاب و به مراجع قانونی برای تایید نهایی معرفی شد.

 

پس امکان حضور حسن زاده دیگر کاملا منتفی است؟!

البته شاید ۴ نفر اکثریت شورا برای رای اصرار اقدام کنند اما بسیار بعید به نظر می رسد.