متن نامه دو نماینده خوزستان به مسئولان کشور در خصوص امنیت باغملک و رامهرمز امروز در مجلس شورای اسلامی

متن نامه دو نماینده خوزستان به مسئولان کشور در خصوص امنیت باغملک و رامهرمز

خسارت‌های جبران ناپذیر جانی و مالی برای طرفین درگیر به وجود آمد و از طرفی امنیت منطقه به خطر افتاد و علیرغم تلاش مسئولان محلی و استانی و دلسوزان، سادات و ائمه جمعه و روحانیت جهت صلح و سازش تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشد.

 

به گزارش تابا، اقبال محمدیان در نشست علنی امروز سه شنبه (۲۳ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن عرض تسلیت شهادت مظلومانه جمعی از مردم بی گناه در حادثه تروریستی تهران، گفت: از دو سال پیش درگیری و نزاع محلی دو طایفه در روستای پتک جلالی شهرستان باغملک طی این مدت منجر به قتل ۱۷ نفر و مجروح شدن صد‌ها تن و همچنین آواره شدن صد‌ها خانواده شد.

 

نماینده مردم رامهرز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روستاهای منطقه باغملک خالی از سکنه شده اند، افزود: خسارت‌های جبران ناپذیر جانی و مالی برای طرفین درگیر به وجود آمد و از طرفی امنیت منطقه به خطر افتاد و علیرغم تلاش مسئولان محلی و استانی و دلسوزان، سادات و ائمه جمعه و روحانیت جهت صلح و سازش تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشد.

 

وی با اشاره به اینکه اخیرا این درگیری به شهر رامهرمز کشیده شد، ادامه داد: چند شب قبل رامهرز چهره یک شهر جنگی را به خود گرفت و صدای رگبار سلاح‌های غیرمجاز، آتش زدن منازل، منهدم کردن ترانس های برق و قطع آب و برق در ماه مبارک رمضان زندگی را برای مردم سخت و آرامش و امنیت منطقه را به خطر انداخت.

 

محمدیان با بیان اینکه در شب درگیری ۱۹ خرداد یک نفر کشته و ۵ تن مجروح شدند، یادآور شد: شب حادثه با استاندار، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سردار ذوالفقاری و سردار اشتری در تماس بودم و هر چندکه اعزام یگان ویژه ناجا و استقرار تیم عملیاتی سپاه پاسداران آرامش را به شهر برگرداند، اما ظرفیت و امکانات موجود در استان توان حل مشکل را ندارد.

 

وی افزود: ادامه این روند در شرایط حساس کنونی کشور باعث سوءاستفاده دشمنان، فرار سرمایه‌های مادی و معنوی از شهرستان به استان و احتمال درگیری بین سایر طوایف ساکن را در پی خواهد داشت.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: این قطعا خوشایند نظام نظام مقتدر و مقدس جمهوری اسلامی ایران نبوده و اقتدار کشور را زیر سوال می‌برد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنده به همراه هدایت الله خادمی و مجمع نمایندگان استان نشستی در این خصوص داشته ایم و از وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری، فرمانده سپاه و رییس کمیسیون امنیت ملی دعوت می‌کنیم که برای حل اساسی این درگیری طایفه‌ای جلسه فوق العاده‌ای با حضور بزرگان دو طایفه تشکیل شود و سلاح‌های غیرمجاز جمع آور شود.

 

*********************

 

در این نامه که خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، سید محمود علوی، وزیر اطلاعات و علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نوشته شده و به امضای اقبال محمدیان، نماینده مردم رامهرمز و رامشیر و هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک رسیده بر لزوم حل و فصل هر چه سریع تر این نزاع طائفه ای تاکید شده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

احتراما به استحضار می رساند دو سال قبل نزاع محلی بین دو طایفه در روستای پتک جلالی شهرستان باغملک اتفاق افتاد، که طی این مدت تعداد ۱۹ نفر کشته و تعدادی مجروح و صدها خانوار آواره شده اند. علیرغم تلاش مسئولان محلی و استانی و خیرین محلی جهت حل این معضل، تاکنون نتیجه ای حاصل نشد. در تاریخ ۹۶/۳/۱۹ این درگیری به شهر رامهرمز کشیده شد که ۱ نفر کشته و ۵ نفر مجروح شدند. صدای رگبار سلاح های غیرمجاز، آتش زدن منازل، منهدم کردن ترانس های برق، زندگی را برای مردم بسیار سخت و باعث رعب و وحشت مردم شریف گردید. قطعا ادامه این روند در شرایط حساس کنونی کشور، باعث سوءاستفاده دشمنان و فرار سرمایه های مادی و معنوی از استان و عدم رسیدگی احتمال تنش و درگیری بین دیگر طوایف را در پی دارد که این خوشایند نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

از محضر حضرتعالی دعوت می نمایم با حضور در استان خوزستان و برگزاری جلسه شورای تامین استان با دعوت از بزرگان دو طایفه به این نزاع خانمانسوز پایان دهید. انتظار می رود تصمیمات جدی برای جمع آوری سلاح های غیرمجاز که آسایش و امنیت منطقه را به خطر انداخته اتخاذ گردد.

از بذل توجه و همکاری حضرتعالی صمیمانه سپاسگزارم./