دولت های گذشته درخصوص رفع معضل گرد و غبار خوزستان اهتمام جدی نداشتند

دولت های گذشته درخصوص رفع معضل گرد و غبار خوزستان اهتمام جدی نداشتند

عباس پاپی زاده شامگاه سه شنبه در گفت وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما با موضوع گرد و غبار یکی از علت های گسترش کانون های گرد و غبار در سال های اخیر را بی توجهی دولت ها در سال های متوالی عنوان کرد و گفت: اکنون ۲۳ استان کشور درگیر این پدیده هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: قرار است امسال ۱۹هزار هکتار عملیات نهالکاری در اراضی جنوب شرق اهواز اجرا شود اما این رقم در مقایسه با وسعت ۳۵۰ هزار هکتار بیابان های جنوب شرق قابل مقایسه نیست.

 

پاپی زاده با بیان اینکه اثرات کاشت نهال در پنج سال آینده مشخص می شود؛ افزود: گسترش بیابان ها در استان خوزستان نتیجه مدیریت غلط آب و دخالت در محیط زیست است.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته از سوی دولت برای مهار ریزگردها با منشاء داخلی در خوزستان گفت: این اقدامات قابل قدردانی است اما کافی نیست چرا که دولت های گذشته درخصوص رفع معضل گرد و غبار خوزستان اهتمام جدی نداشتند و کانونهای ریزگردها در استان بسیار زیاد شده است.

 

رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی افزود: در نتیجه کج سلیقگی برخی دستگاه ها در حوزه آب، امروز خوزستان درگیر بحران گرد و غبار است.

 

وی گفت: یکی از پیشنهادات ما برگزاری جلسات هیات دولت در روزهای خاکی در خوزستان است زیرا این امر سبب می شود تا مسئولان از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شوند.

 

پاپی زاده خاطرنشان کرد: سازمان ملل در سال ۲۰۰۲ در گزارشی اعلام کرد که پس از فاجعه از بین رفتن جنگل های آمازون و خشک شدن دریاچه آرال یک فاجعه زیست محیطی در جنوب غرب ایران رخ می دهد اما مسئولین وقت نسبت به این هشدارها بی توجه بودند.

 

وی افزود: اراضی جنوب شرق اهواز در دهه های پیش همواره در معرض سیلاب های فصلی بودند که همین امر سبب ایجاد پوشش گیاهی در آنها و پیوستگی خاک می شد اما سد سازی های متعدد در بالا دست این منطقه سبب ذخیره آب در پشت سد و در نتیجه بیابانی شدن این اراضی شد.

 

پاپی زاده با رد آبگیری ۷۰درصدی تالاب هورالعظیم افزود: دو سوم این تالاب در کشور عراق قرار دارد که به طور کامل خشک است و از یک سوم تالابی هم که در خوزستان وجود دارد تنها ۱۰ درصد آن آبگیری شده است.

 

وی تصریح کرد: استان خوزستان با کمبود ۱٫۲ میلیارد متر مکعبی آب مواجه است که اگر حجم بالای آب از رودخانه های استان برداشت نمی شد امروز شاهد این بحران ها در خوزستان نبودیم.

 

رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۸۰ درصد درآمدهای نفتی کشور از استان خوزستان تامین می شود به همین جهت درخواست ما اختصاص درآمد چند روز فروش نفت به رفع مشکل گرد و غبار در خوزستان است.