رشد و توسعه کتاب‌خوانی در رامهرمز

رشد و توسعه کتاب‌خوانی در رامهرمز

 لیلا مرادیان سرپرست باشگاه کتاب‌خوانی تشکوه کاکا یوسف رامهرمز در گفت و گو با تابا اظهار داشت: باشگاه برگزیده کشوری در سه دوره ۱ ـ برگزیده اول کشوری در اسفندماه ۹۵ ۲ ـ طرح برگزیده در اولین جشنواره انجمن ادبی ایرانیان فرودین ۹۶ ۳ ـ کسب نشان ملی و استمرار ۲۱ دی‌ماه ۹۶ بوده است.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ وی ادامه داد: سال ۹۴ رامهرمز جز ۱۵ شهر دوستدار کتاب شناخته شد و در سال ۹۵ به خاطر کسب این عنوان توانست در جشنواره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی شرکت کند ۱۳ و ۱۴ مهرماه ۹۵ اولین کارگاه توجیهی باشگاه کتاب‌خوانی با حضور سه استاد (تو زنده جانی، الوندی، نکویی) در رامهرمز برگزار شد و تشکیل کارگاه باعث تشکیل ۴۰ باشگاه کتاب‌خوانی در رامهرمز شد.

 

سرپرست باشگاه کتاب‌خوانی تشکوه تصریح کرد: این‌جانب به‌عنوان یکی از مربیان شرکت‌کننده در این کارگاه دوروزه به نام تشکوه و کاکا یوسف را جهت باشگاه خود انتخاب کردم.

باشگاه‌های کتاب‌خوانی طرحی نو در کشور

 

وی افزود: طرح باشگاه کتاب‌خوانی طرحی ست نو و جدید که از سال ۹۵ رواج یافت که در این طرح باشگاهی ۱۲ تا ۱۵ عضو کودک و نوجوان در رده سنی مشخص با حضور یک مربی، کتاب می‌خوانند، آن را نقد و بررسی می‌کنند و به نویسنده همان کتاب هر عضو نامه می‌نویسد و برای معرفی آن کتاب هر عضو فیلم ۵۰ ثانیه‌ای با خلاقیت خود تهیه می‌کند.

 

مرادیان تأکید کرد: باشگاه تشکوه کاکا یوسف رامهرمز از این طرح اعلام‌شده از دفتر مطالعات کشور خیلی فراتر رفت و با خلاقیت، ابتکار، نوآوری، کتاب‌خوانی و ترویج آن را از یکجانشینی خارج کرد و بین عموم مردم آمد و همین خلاقیت در طی دو سال باعث کسب مقام برتری آن در کشور شد.

 

وی عنوان کرد: اولین حرکت آن‌که به نام رامهرمز در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی به ثبت رسیده است و باعث الگوپذیری دیگر شهرهای کشور شده است راهپیمایی خرید کتاب با شعار (داریم می ریم کتاب بخریم) بچه‌ها و خانواده‌ها جهت خرید کتاب به‌صورت راهپیمایی در خیابان به راه افتادند و شعار می‌دادند، داریم می ریم کتاب بخریم. داریم می ریم یار مهربان بخریم و… که مورد تشویق عابران، مغازه‌داران و… قرار گرفتند و انعکاس خبری آن جهانی شد.

 

دیدار با نویسندگان بومی رامهرمز

 

این فعال عرصه کتاب‌خوان ادامه داد: یکی دیگر از ابتکارات باشگاه شناسایی نویسندگان شهرمان و رفتن به منزل آن‌ها که طی نامه‌ای به آموزش‌وپرورش پیشنهاد داده شد که رفتن به منزل و دیدار با نویسندگان بومی و محلی شهر جزو اردوهای فرهنگی قرار گیرد.

 

وی یادآور شد: اهداء کتاب به بیماران بیمارستان، تشکیل هیئت عزاداران باشگاه کتاب‌خوانی و خوانش کتاب‌های عاشورایی، نذر کتاب، خاطره گویی فقط شاد برای بچه‌ها، خاطره گویی والدین اعضاء باشگاه، اجرای نمایش از کتاب‌های خوانده‌شده باشگاه، اجرای سرود، کشیدن نقاشی با موضوع (خانه‌های خود را به شکل کتاب بکشید) از دیگر فعالیت‌های ما بوده است.

تلاش برای توسعه کتاب‌خوانی در جامعه

 

لیلا مرادیان اذعان داشت: تلاش در تشکیل ۱۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی در رامهرمز، هدایت و راهنمایی و تشویق و ترغیب مربیان باشگاه‌های دیگر شهرستان، تشکیل سه کارگاه توجیهی جهت مربیان شهرستان، اعزام اعضاء باشگاه به مدارس خود به‌عنوان سفیران تشکوه، همکاری با انجمن دوستدار طبیعت به سرپرستی خانم بارانی در جمع‌آوری ۳۰۰۰ در بطری و همکاری در جمع‌آوری کاغذهای باطله نیز بخشی دیگر از فعالیت‌های باشگاه کتاب‌خوانی تشکوه بوده است.

 

وی افزود: دعوت از تنها ناشر شهرستان جناب آقای رحیمی جهت آگاهی بخشی کودکان از روند چاپ و مراحل کتاب، برگزاری ۱۲ مسابقه درزمینهٔ ترویج کتاب‌خوانی، خوانش کتاب در فضای مجازی توسط اعضا باشگاه، دعوت از نویسندگان رامهرمزی در نشست‌های کتاب‌خوانی، گردهمایی اعضاء باشگاه در قبور شهدای گمنام، مشارکت و همدلی با کلیه باشگاه‌های کتاب‌خوانی شهرستان، تشکیل غرفه باشگاه کتاب‌خوانی در نمایشگاه و خوانش کتاب کم‌حجم توسط بازدیدکنندگان کودک و نوشتن نامه به نویسنده و هدیه به بهترین نامه، انجام طرح گوشی‌ها بسته، کتاب‌ها باز نیز از عمده کارهای ما در عرصه کتاب‌خوانی است.

 

سرپرست باشگاه کتاب‌خوانی تشکوه رامهرمز ابراز داشت: کتاب‌های خوانده‌شده: ۱۹۲ کتاب، نامه به نویسنده: ۲۱۸ نامه، ساخت فیلم‌های پنجاه‌ثانیه‌ای: ۸۸ فیلم، نشست‌های کتاب‌خوانی: ۱۰۶ جلسه بوده که همه به خاطر تغییر و پیشرفت فرهنگی شهرمان صورت گرفت و باهدف بزرگ و پایتخت کتاب شدن شهرمان رامهرمز بوده است.

وی متذکر شد: در طول این دو سال حتی یک دقیقه حتی یک ثانیه از موضوع فرهنگی و هدف باشگاه‌های کتاب‌خوانی برای بچه‌های شهرم دور نبوده‌ام و زحمات زیادی چه مالی، چه‌کاری، چه در زندگی، چه سلامتی و موارد متعدد دیگر متحمل شدم تا توانستم با توکل به خداوند بزرگ با ارائه طرح، ایده و ابتکارات جدید و زحمات شبانه‌روزی عنوان باشگاه برگزیده و نشان ملی نصیب شهرم شود.

 

مرادیان در پایان گفت: در اینجا لازم می‌دانم از همسرم آقای علی اسکندری جهت تشویق، هدایت و حمایت از طرح‌ها و ایده‌ها تشکر و قدردانی کنم و در اصل سه مقام برتر کشوری متعلق به ایشان هست نه من! و همچنین تشکر ویژه دارم از دوست خوبم خانم زهرا کمایی که در این مدت بدون چشم‌داشت یار و یاورم به‌عنوان مربی توانا در برگزاری کلاس‌ها و نشست‌های کتاب‌خوانی بودند؛ و تشکر خالصانه دارم از سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سید غلام‌رضا موسوی و محمد سلطانی و دیگرانی که ما را یاری دادند تشکر می‌کنم/ یوسف مداحیان