طرح افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در دست اجراست مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفتگو با تابا؛

طرح افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در دست اجراست

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفتگو با تابا؛ با اعلام این خبر که طرح افزایش تولید، به واسطه توسعه ۲۷ مخزن شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب صورت می گیرد؛ افزود: قرار است این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۷ به مدت دوسال اجرايي شود.

 

وی با اشاره به میزان بودجه این طرح ها، تصریح کرد: بودجه اختصاص یافته برای این طرح ها ۴٫۴ میلیارد دلار است که به واسطه آن ها ۳۴۱ هزار بشکه در روز نسبت به تولید کنونی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزایش خواهیم داشت.

 

حمید دریس با بیان اینکه جبران کاهش ۳۱۳ هزار بشکه در دو سال ۹۷ و ۹۸ نیز به واسطه این طرح ها انجام خواهد شد؛ خاطر نشان کرد: جمعا ۶۵۴ هزار بشکه در روز افزایش تولید، نتیجه این طرح ها می باشد.

 

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در توضیح شیوه انجام طرح های افزایش تولید اذعان کرد: این طرح ها در ۲۶ بسته کاری در حوزه ی تحت مسئولیت  شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب صورت خواهد گرفت. عملیات هدف گذاری شده ی بسته های این طرح شامل عملیات ساخت لوکیشن، حفاری چاهها، احداث خط لوله جریانی ، مدیریت پسآب تولیدی ،جمع آوری گازهای همراه، تاسیسات فراورش نفت شیرین و نمکی و سیستمهای انتقال و پمپاژ نفت می باشد.

 

وی همچنين با اشاره به شکل اجرای طرح توسعه ۲۷ مخزن گفت: احداث لوكيشن، انواع حفاری عمودی و افقی و جهت دار، احداث خطوط لوله جریانی، احداث تاسیسات به صورت Skid mounted در اين طرحهاصورت خواهد گرفت.

 

دریس افزود: اقدامات انگیزشی چاه ها،عملیات ترمیمی، اسیدکاری، آزمایشات سرچاهی و درون چاهی نیز در قالب همين طرح صورت خواهد گرفت.

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اعلام این خبر که قرار است این پروژهها در قالب قراردادهای EPDF و EPDF و عملیات محور منعقد شوند اذعان کرد: در بخش مباحث بالادستی این طرح، مناطق علاوه بر نظارت مستمر،  در طراحی چاهها، تکمیل چاهها، پایش عملکرد،نظارت بر حسن انجام کار و … حضور فعال خواهد داشت.

 

وی در خصوص واگذاری پروژه های توسعه ای به بخش خصوصی گفت: فعلا مشخص نیست که پیمانکاران ما چه شرکت هایی باشند و قاعدتا انجام این طرح ها می تواند توسط شرکت های ایرانی صورت بگیرد و در حال حاضر نيز ارزيابي پيمانكاران در حال انجام است.

 

دریس افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را به صورت تدریجی و در طول دو سال دانست و اظهار کرد: در  سال ۹۹ باید به هدف نهایی دست بیایم و طی برنامه ریزی صورت گرفته برآیند افزايش تولید ۶۵۴ هزار بشکه در روز مي باشد.

 

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در پاسخ به انتقادات از ضعف تاسیسات نمکزدایی مناطق نفتخیر جنوب گفت: تاسیسات نمکزدایی ما در حال حاضر به روز است و اگرچه بخش زیادی از تجهیرات تاسیسات نمکزدایی توسط شرکت های داخلی ساخته می شوند؛ ولی ساخت این تجهیرات تحت نظارت سازنده اصلي است و در تمام دنیا نيز معمولاً از همین سیستم استفاده می شود؛ البته ما در حال آوردن تکنولوژی هاي جدید نمكزدايي هستیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر يك قرارداد تامين نمكزدايي سيار به ظرفيت ٢٠هزار بشكه در روز با يك شركت ايراني با مشاركت آلمان منعقد شده است که یک سیستم كاملاً جديد و به روز است و از سویی ديگر استفاده از سیستم های دوار برای نمکزدایی در دست بررسي و ارزيابي قرار دارد.

 

دريس فرسوده بودن تاسيسات را از معضلات مجموعه نفت دانست و گفت: مشكل ما در تاسيسات، فرسوده بودن آنهاست و به همين دليل طرح نوسازي و بازسازي كليه تاسيسات رو سطحي بدستور وزير محترم نفت در دستور كار قرار دارد.

 

مدير امور فني شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب همچنين اعلام كرد كه بزودي فاز اول واحد ٢٢٠هزار بشكه اي نمكزدايي اهواز متمركز بظرفيت ١١٠ هزار بشكه در روز راه اندازي ميشود و همچنين بهره برداري از تاسيسات جديد بهره برداري، نمكزدايي، و تزريق گاز هفتگل بزودي افتتاح و راه اندازي خواهد شد و با اينكار علاوه بر جمع آوري گازهاي همراه هفتگل از تزريق گازهاي كلاهكگازي نفت سفيد نيز جلوگيري ميشود ضمن آنكه تاسيسات قديمي هفتگل نيز بطور كلي جايگزين مي شود./ ساناز فدعمی