فارغ التحصیلان دانشگاه فنی مستقیم وارد بازار کار می شوند رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نشست خبری اهواز؛

فارغ التحصیلان دانشگاه فنی مستقیم وارد بازار کار می شوند

بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای به طور مستقیم وارد بازار کار شده به طوری که در در برخی رشته ها صد در صد و در برخی دیگر بالای ۶۰ درصد از فارغ التحصیلان به طور مستقیم جذب بازار کار می شوند.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛ رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نشست خبری خود گفت: ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده در سراسر کشور زیر نظر دانشگاه فنی و حرفه ای وجود داد که بیش از ۲ هزار دانشجو در ۱۵۰ رشته تحصیلی در این دانشگاه ها فعالیت دارند.

 

دکتر صالحی عمرانی با بیان اینکه ۹۶ رشته در مقطع کاردانی و باقی در مقطع کارشناسی هستند؛ افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای یک دانشگاه تقاضا محور و کارآفرین بوده و آموزش های مهارتی یکی از آموزش هایی است که با صنعت، کشاورزی، خدمات و اشتغال و تولید رابطه تنگاتنگ دارد.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای این دانشگاه را تخصصی ترین دانشگاه حال حاضر کشور برشمرد و تصریح کرد: هیچ دانشگاهی در کشور مانند دانشگاه فنی و حرفه ای رابطه تنگاتنگی با اشتغال و تولید ندارد و در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاه کشور است که مجوز توسعه رشته و فضای آموزشی را دارد.

 

دکتر صالحی عمرانی بی کاری را مساله ناآشنا با فارغ التحصیلان دانشگاه های فنی و حرفه ای دانست و گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای به طور مستقیم وارد بازار کار شده به طوری که در در برخی رشته ها صد در صد و در برخی دیگر بالای ۶۰ درصد از فارغ التحصیلان به طور مستقیم جذب بازار کار می شوند.

 

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به توان بالای استان خوزستان در آموزش های مهارتی تصریح کرد: در استان خوزستان پتانسیل آموزش های مهارتی وجود داد و در این استان پنج دانشکده و آموزشکده، ۳۴ رشته و حدود هفت هزار دانشجو در این استان وجود دارد که ۹۰ درصد آن ها بومی هستند.

 

دکتر صالحی عمرانی ادامه داد: استان خوزستان با توجه به وجود بخش گسترده صنعت و پتروشیمی و همچنین شرایط مساعد صنعتی پتانسیل خوبی برای تربیت تکنسین برای این بخش ها دارد به همین دلیل قرار است تفاهم نامه بین دانشگاه فنی و حرفه ای و صنایع مهم استان از جمله نفت و پتروشیمی برای تربیت متخصص در رشته های مورد نیاز این صنایع صورت گیرد.

 

وی از صدور مجوز برای استقرار رشته ها بر اساس نیازهای منطقه ای خبر داد و اظهار کرد: مجوز شورای برنامه ریزی درسی برای استقرار رشته های مورد نیاز هر استان از وزارت علوم گرفته شده است و بر اساس آن استان ها می تواند با توجه به نیازهای بازار کار و نیازهای مهارتی خود در کنار صنعت، خدمات و کشاورزی، واحدهای درسی خود را ارائه دهد.

 

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با گلایه از کم توجهی به رشته های فنی در نظام آموزشی کشور عنوان کرد: رشته های هنرستان و کار و دانش در مقایسه با کشور نیازمند توجه بیشتر هستند.