قضاوت داوران ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ افتخار است

قضاوت داوران ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ افتخار است

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی گفت: حضور تیم داوری ایران و قضاوت در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه یک افتخار برای ورزش کشور محسوب می شود.

 

به گزارش تابا؛فریدون اصفهانیان افزود: حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه نیز برای ورزش کشور باعث افتخار است، از این رو هر جایزه یا تشویقی که تیم ملی در این رقابت ها دریافت کند، بدون شک تیم داوری ایران نیز دریافت خواهد کرد.

 

وی با رد برخی اظهارنظرها در خصوص خداحافظی علیرضا فغانی از داوری فوتبال پس از جام جهانی ۲۱۰۸ گفت: این مباحث صحت ندارد و چنانچه هر داوری از زمین بازی خداحافظی کند، به عنوان ناظر داوری با فدراسیون همکاری خواهد کرد.

 

اصفهانیان گفت: بررسی وضعیت داوری لیگ برتر سال گذشته با توجه به جمع بندی و ارزیابی عملی، مشخص شد که ضریب خطای داوری در لیگ گذشته پایین بود.

 

وی تصریح کرد: عملکرد داوران در لیگ برتر ۹۷-۹۶ مثبت ارزیابی شده است و داوران در این لیگ نمره قبولی گرفتند.

 

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص داوری لیگ ۹۸-۹۷ نیز گفت: برای این لیگ نیز دوره های آموزشی و آماده سازی داوران برگزار می شود و این دوره ها علاوه بر لیگ برتر برای لیگ های دیگر نیز اجرا خواهد شد.

 

وی افزود: داوران در این دوره ها باید حد نصاب قبولی در بخش علمی و تئوری و آمادگی جسمانی را کسب کنند.

 

اصفهانیان گفت: سال گذشته درخواست افزایش دستمزد داوران به فدراسیون اعلام شد که اقدامات مطلوبی صورت گرفت و این افزایش دستمزدها امسال نیز اعمال می شود.

 

وی در خصوص برخورد فیزیکی با برخی از داوران در لیگ های استانی افزود: کمیته های داوران و انضباطی فدراسیون فوتبال، از داوران حمایت می کنند و در هر استان هیات فوتبال موظف به حمایت از داوران است.

 

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: در برنامه های تلویزیونی که به تحلیل داوری فوتبال می پردازد باید ناظران و کارشناسانی حضور داشته باشند که دانش او بالاتر از داوری باشد.

 

به گفته وی، کمیته داوران فدراسیون از تمامی رسانه ها و برنامه های تلویزیونی که به نقد داوری می پردازند، استقبال می کند و معتقد است باید از بهترین کارشناسان و به روزترین کارشناسان بهره گرفت.

 

وی در خصوص تعامل بین کمیته داوران و دپارتمان داوری در فدراسیون گفت: در حال حاضر دپاریمان نقش چندانی ندارد و برنامه ریزی با کمیته داوران است.

 

اصفهانیان در خصوص تعداد داوران برگزیده ایرانی در آسیا افزود: در گذشته تعداد داوران ‘الیت’ ایران کم بود اما اکنون تعداد داوران الیت ایران به ۶ نفر رسیده است که امسال نیز یک داور الیت به جمع داوران برگزیده اضافه می شود.

 

به گفته وی، ایران بیشترین داوران الیت فوتبال در آسیا را در بخش های مختلف دارد.

 

علیرضا فغانی به عنوان داور وسط در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور دارد.

 

علیرضا فغانی به عنوان داور اول و محمدرضا منصوری و رضا سخندان به عنوان کمک داور جام جهانی ۲۰۱۸ را قضاوت می کنند.

 

جام جهانی ۲۰۱۸ از روز پنجشنبه ۲۴ خردادماه با دیدار تیم های عربستان سعودی و روسیه آغاز می شود و تیم ملی فوتبال کشورمان نیز در گروه «B» با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال هم گروه است.