نگاهی به سوغاتی‌های محلی شوشتر

نگاهی به سوغاتی‌های محلی شوشتر

ترشیجات و لبنیات سنتی شوشتر آنقدر شناخته شده است که از همه جای ایران برای خرید به شوشتر می آیند تا هم در این سفر ، آثار تاریخی و سازه های جهانی آبی – تاریخی شوشتر را از نزدیک ببینند و هم با دست پُر در پایان سفر خود از شوشتر بروند.

 

حدود ۱۰ نوع انواع ترشیجات محلی و حدود ۸ نوع انواع لبنیات محلی از ویژگیهای خاص و انحصاری شهرستان تاریخی شوشتر می باشد که توانسته جهانگردان و توریستها را به این شهر زیبا و دیدنی بکشاند.

ترشیجاتی مانند: ترشی سیر، لَگَجی، بندری، موسیر و مخلوط از جمله پرطرفدارترین ترشیجات بین مهمانان و توریستهایی است که برای بازدید و خرید به شوشتر سفر می کنند.

 

حسنعلی فرهنگ یکی از فروشندگان و تولیدکنندگان ترشیجات محلی شوشتر به خبرنگار ما می گوید: بیش از بیست و پنج سال است که ترشیجات محلی را تولید و به فروش می رساند.

 

وی می گوید: این ترشیجات و ماست موسیر تنها مختص شوشتر است که زبانزد ایران و جهان شده است و از همه جای ایران و جهان برای خرید محصولات لبنی و ترشی محلی به اینجا سفر می کنند.

 

این تولیدکننده ترشیجات محلی در ادامه می گوید: ما ۱۰ نوع انواع ترشیجات محلی خاص شوشتر را تولید و تهیه می کنیم و در شوشتر حدود بیست مغازه فروش ترشیجات محلی و ماست موسیر به صورت رسمی داریم که اگر مسئولان از این سوغات مخصوص شوشتر حمایت بیشتری نمایند قطعا جوانان بیشتری برای تهیه و تولید محصولات لبنی و ترشیجات سنتی شوشتر تشویق و برای خود شغل ایجاد می کنند.

 

یکی دیگر از فروشندگان ترشیجات محلی شوشتر می گوید: مسئولان شوشتر می توانند برای حمایت بیشتر از این محصولات سنتی به جوانانی که علاقمند به این حرفه می باشند وام و دیگر مشوقها را ارائه نمایند.

 

یکی دیگر از این فروشنده های ترشیجات محلی می گوید: یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که پلیس راهنمایی و رانندگی به خودروهایی که برای خرید ترشیجات و ماست موسیر به بازار مرکزی در خیابان طالقانی شوشتر مراجعه می کنند اجازه توقف نمی دهد و یا خودروها را جریمه می کند تا ترافیک نشود و ما از مسئولان شوشتر و سرمایه گذاران درخواست می کنیم که پارکینگ طبقاتی در نزدیکی بازار خیابان طالقانی شوشتر احداث نمایند تا این مشکل هم برطرف بشود.

 

اما در کنار تولید ترشیجات ، یکی دیگر از سوغات محلی شوشتر ، تهیه و تولید انواع لبنیات محلی است که بازار خوبی در شوشتر دارد.

مجتبی صابری فر یکی از تهیه و تولیدکنندگان محصولات لبنی سنتی در شوشتر است که توانسته این شغل اجدادی خود را ادامه و موفق نیز بشود.

 

وی به خبرنگار ما می گوید : ما هشت نوع انواع لبنیات سنتی و محلی که تنها مختص شوشتر هستند تولید می نماییم و بسیار هم مورد استقبال مردم در سراسر ایران و حتی جهان قرار گرفته است زیرا خریداران محصولات ما از همه شهرهای ایران و حتی جهانگردانی که به شوشتر سفر می کنند با گرفتن آدرس به اینجا آمده و محصولات ما را با خود می برند.

 

مجتبی صابری فر که این شغل را از فتاح صابری فر پدر خود به ارث برده است می گوید: ما انواع لبنیات محلی مانند: ماست محلی، دوغ محلی، ماست موسیر، شیر، شیربرنج، کره محلی، روغن محلی و سرشیر را تهیه و تولید و برای فروش عرضه می نماییم.

 

وی می گوید: تنها درخواست و انتظار من از مسئولان محترم شوشتر این است که ما را حمایت بیشتری نمایند و برای گسترش و تولید بیشتر محصولات به ما وام داده و مشکلات پیش روی ما را برطرف نمایند زیرا توانایی مالی ما محدود است و نیاز به حمایت مسئولان شوشتر داریم.

 

در همین زمینه یکی از مسئولان دانشکده علوم پزشکی شوشتر در گفتگو با خبرنگار ما گفت : تولید محصولاتی مانند ترشیجات و لبنیات محلی در شوشتر سابقه بسیار طولانی دارد و از جمله سوغات شوشتر به شمار می آید که قطعا این تولیدکنندگان مورد حمایت قرار می گیرند ولی از این تولیدکنندگان عزیز که با تولید این محصولات توانسته اند شوشتر را همانند آثار تاریخی آن به مردم ایران و جهان معرفی نمایند انتظار داریم همانند گذشته به رعایت بهداشت فردی توجه داشته باشند.

 

وی می گوید: یکی از موضوعاتی که همیشه برای خریداران مهم است ، رعایت نکات بهداشتی توسط تولیدکنندگان می باشد و گرچه این عزیزان خود به رعایت مسائل بهداشتی واقف هستند ولی از آنها انتظار داریم که همیشه از روپوش مناسب و دستکش استفاده نموده و محل کسب و کار خود را تمیز نگهداری نمایند./

گزارش : مصطفی فتحی زاده – خبرنگار