هدف اصلی ما این است که هیچ دانش آموزی به دلیل نداشتن پول ترک تحصیل نکند مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان در گفت و گو اختصاصی با تابا:

هدف اصلی ما این است که هیچ دانش آموزی به دلیل نداشتن پول ترک تحصیل نکند

هدف اصلی ما این است که هیچ دانش آموزی به دلیل نداشتن پول ترک تحصیل نکند و به این دلیل ما می خواهیم که اعتبارات افزایش پیدا کند و با تامین اعتبارت وسیله ایاب و ذهاب دانش آموزان هم تامین شود.

حمید قنبری مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار تابا اظهار کرد: امسال ۱۴ هزار دانش آموز عشایر در دوره های ابتدایی اول و دوم داریم که خوشبختانه آمادگی نسبی برای بازگشایی مدارس و ورود این دانش آموزان به مدرسه ابتدایی فراهم شده است.

 

وی با برشمردن مسائل و مشکلاتی که گریبان گیر آموزش و پرورش عشایر استان خوزستان است گفت: بحث اصلی ما ساماندهی نیروهای انسانی است که خوشبختانه تاکنون این ساماندهی انجام شده و مشکلی در این بخش نداریم.

 

 

وی در خصوص سنجش سلامت دانش آموزان عشایری اذعان کرد: بحث سنجش سلامت رایگان برای دانش آموزان سال اول در حال انجام است و در خصوص کتب درسی هم به زودی کتاب ها به مناطق مختلف ارسال می شوند تا میان دانش آموزان توزیع شوند.

 

مدیر آموزش و پرورش عشایر استان خوزستان با اشاره به اقدامات خوبی که در خصوص فضای آموزشی در زمان استاندار پیشین و استاندار فعلی خوزستان صورت گرفت، بیان کرد: در خصوص فضای آموزشی اقدامات مثمر ثمری در حال پیگیری و انجام است اما کمبودها هنوز رفع نشده اند. مدارس چادری و کانکسی همچنین مدارس غیراستاندارد و خطر آفرین کماکان وجود دارند؛ به گونه ای که در برخی از مناطق وضع اسفبار است. بهبود این وضعیت نیازمند عزمی ملی و استانی است که همه باید برای دستیابی به آن کوشش کنند.

 

وی اشاره کرد: در حال حاضر ۶۵۰ مدرسه عشایری در استان وجود دارد که بخش عمده آنها نیاز به بازسازی و نوسازی دارند که انشالله با نگاه مثبت تلاش هایی برای رفع این مشکلات صورت خواهد گرفت. همچنین تا این لحظه ۱۳۰ مدرسه چادری در اقصی نقاط استان وجود دارد. انتطار است با توجه به سیاست های استاندار مبنی بر اینکه همه مدارس کانکسی و چادری برچیده شوند؛ یک عزم جدی استانی به وجود آید تا همه ارگان ها و نهاد ها در این کار مشارکت کنند. خیرین هم وارد عمل شوند زیرا کمک آنها می تواند بسیار مؤثر واقع شود.

 

 

قنبری با اشاره به کمبود ۳۰۰ نیروی انسانی در مدارس عشایر استان تصریح کرد: ما در حال حاضر یک هزار نفر نیروی انسانی و معلم در اختیار داریم اما همچنان با کمبود نیرو مواجه هستیم. در حال حاضر در آموزش دانش آموزان عشایری ۳۰۰ معلم در دوره ابتدایی و متوسطه کمبود داریم. امیدواریم که مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان این نیرو ها را از طریق استخدام معلمان جذب کرده و این کمبود را جبران نماید. در این خصوص قول های خوبی هم داده شده است.

 

وی در پاسخ به اینکه مشکل اساسی آموزش و پرورش عشایر چه مواردی هستند اذعان کرد: عشایر به دلیل پراکندگی در استان که از سلسله کوه های زاگرس تا دهانه خلیج فارس پراکنده هستند، کمبود وسایل ایاب و ذهاب دانش آموزان برای رفتن به مدارس در مناطق صعب العبور باعث ایجاد مشکل شده و اکنون تنها دو وسیله نقلیه در استان برای عشایر وجود دارد. ما باید این مجموعه را نظارت و مدیریت کنیم. اما مشکل اساسی نبود اعتبار برای تامین این بخش از مدارس است.

 

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان با برشمردن مشکلات مدارس عشایری در خوزستان گفت: ۱۵ واحد آموزشی شبانه روزی و ۱۴ نمایندگی اداره مرکزی در استان وجود دارد. مشکل اصلی مدارس شبانه روزی نبود اعتبارات ایاب و ذهاب دانش آموزان به مدارس شبانه روزی و روستای مرکزی است و هدف اصلی ما این است که هیچ دانش آموزی به دلیل نداشتن پول ترک تحصیل نکند و به این دلیل ما می خواهیم که اعتبارات افزایش پیدا کند و با تامین اعتبارت وسیله ایاب و ذهاب دانش آموزان هم تامین شود.

 

 

مدیر آموزش و پرورش عشایر استان خوزستان گفت: اعتبار کلی برای آموزش و پرورش مناطق عشایر ۶۰ میلیارد تومان است و این رقم اصلا جوابگوی نیازها نیست زیرا بحث های متعددی از جمله بهداشت و سرویس بهداشتی و فضای آموزشی سالم و بهداشتی و وسیله نقلیه برای ایاب و ذهاب و… وجود دارد. در این جا می طلبد که خیرین وارد عمل شوند و با کمک های خود به تحصیل فرزندان عشایر که فرزندان این مرز و بوم هستند کمک کنند. ما می خواهیم که از منابع دولتی در بحث نگه داشت مدارس و مدرسه یاری و مدرسه داری هزینه شود و وضعیت دانش آموزان از نظر غذایی و بهداشتی تامین شود.

 

وی در ادامه به صحبت های خود در خصوص مشکلات عدیده مدارس عشایر گفت: نگه داشت نیروی انسانی از چالش های اصلی ما است که قطعا برای نگه داشتن آنها باید بسته های حمایتی و پاداشی را در اختیار آنان قرار دهیم زیرا کار معلمان این مناطق بسیار سخت و طاقت فرساست و باید به آنان انگیزه لازم داده شود تا رسالت خود را انجام دهند.

قنبری گفت: در روزهای منتهی به مهر، ما شاهد بهربرداری های مدارس عشایر هستیم که به دست خیرین ساخته شدند.

 

وی با عنوان اینکه وضعیت سکونت عشایر به سه شکل است یک عده ساکن یک عده نیمه سیار و عده دیگر سیار هستند اظهار کرد: در برخی از موارد ما باید معلم را به همراه عشایر بفرستیم که با آنها در سیاه چادر تدریس کنند و دانش آموزان از سال تحصیلی عقب نمانند و در این خصوص در تابستان با مناطق که عشایر ییلاق می کنند همچون اصفهان و همدان و کهکیلویه و بویر احمد و به بویر احمد و همدان با ادارات آموزش و پرورش آن ها در تعامل بودیم که مشکلی در سال تحصیلی به وجود نیاید زیرا رسالت انقلاب اسلامی رسیدگی حداکثری به مناطق محروم است.

 

 

مدیر آموزش و پرورش عشایر استان خوزستان با بیان اینکه ما آمادگی کامل برای مهر ماه داریم و معمان خود را به همدان اعزام کردیم تا فرزندان عشایری که دیر به استان می آیند را تدریس کنند؛ اظهار کرد: تا ۲ ماه آینده آن ها را در سیاه چادرها آموزش می دهند تا دانش آموزان از سال تحصیلی عقب نمانند.

وی در پایان گفت: نگاه استاندار به مدارس عشایر مثبت است. امیدواریم تا سایر مدیران هم این نگاه مثبت را داشته باشند زیرا ما زمانی به توسعه پایدار خواهیم رسید که توسعه متوازن را عملی کنیم و مناطق محروم را همچون مناطق برخوردار از امکانات بهره مند سازیم/ زینب نیسی