هشدار شهردار اهواز درباره وضعیت حاشیه نشین ها

هشدار شهردار اهواز درباره وضعیت حاشیه نشین ها

نشست مشترک کتابناف شهردار اهواز با کریمی کیا مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان برگزارشد.

 

به گزارش تابا؛ منصور کتانباف به برنامه های فرهنگی شهرداری در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: براساس برنامه و بودجه مصوب و ابلاغ شده از سوی شورای اسلامی شهر، شهرداری اقدامات خود را در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی انجام می دهد.

 

شهردار اهواز از تکمیل زیرساخت های فرهنگی به عنوان یکی از اولویت های این نهاد خبر داد و گفت: این امور شامل تکمیل شش سرای محله در مناطق کیانشهر، فرهنگیان، ملاشیه، کوی رمضان، کوی جمهوری اسلامی و پردیس و ساخت فرهنگسرای خیابان ۶۸ متری، تکمیل و تجهیز دو پارک بانوان است که از این موارد در سه ماهه نخست امسال سه سرای محله به بهره برداری می رسد. ضمن آنکه دو سرای محله آل صافی و نبوت نیز مناسب سازی و احیا می شود.

 

در ادامه شهردار اهواز نسبت به وضعیت مناطق کم برخوردار هشدار داد و گفت: رشد حاشیه نشینی عوارض بسیار زیادی را برای جامعه ی شهری پدید آورده است. عوارضی همچون معضلات اجتماعی و فرهنگی، زمین خواری، ساخت و سازهای غیرمجاز، نبود سرانه های محلی، نبود زیرساخت های اولیه نظیر آسفالت و فاضلاب، معضلات حقوقی و اسناد اراضی و…از جمله این مشکلات است که مدیریت شهری را با چالش جدی مواجه ساخته است.

 

این مقام مسئول ادامه داد: شهرداری اهواز تمام تلاش خود را در زمینه ی بهبود شرایط زندگی برای ساکنین این مناطق انجام داده است، اما با توجه به حجم مشکلات، باید اقدامات گسترده تری از سوی دولت انجام شود. نیازهای این مناطق بسیار زیاد است و شهرداری به تنهایی از عهده رفع آنها برنمی آید.

 

منصور کتانباف با اشاره به سوابق دیگر تلاش های خود در این زمینه اظهار داشت: در زمینه ی کمک به محرومین تلاش می شود علاوه بر ظرفیت های قانونی با رایزنی با مراکز خدماتی جهادی امکان خدمتی را برایشان فراهم کرد. در این راستا قرارگاه جهادی امام رضا(ع) با اعزام یک تیم دندانپزشکی در نوروز امسال، حدود ۱۵۰۰ نفر از همشهریان کم بضاعت را در سرای محله آل صافی به صورت رایگان تحت پوشش خدمات اولیه دندانپزشکی قرار داد.

 

در ادامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، سیاست های فرهنگی اجتماعی شهرداری اهواز و استانداری خوزستان را همگرا دانست و با اشاره به تفاوت ماهیتی معضلات اجتماعی در هر جامعه ای اذعان کرد: هر معضلی در هر منطقه ای تبعات و پیامدهای خاص خود را دارد، لذا باید مساله را به خوبی شناخت. اینها وظایف مسئولین را دشوارتر می کند و این همگرایی بین شهرداری و استانداری می تواند شروع خوبی برای مقابله با مشکلات باشد.

 

محمدصادق کریمی کیا با اشاره به حوزه مسئولیت خود در استانداری خوزستان اظهار داشت: امورات مربوط به سازمان های مردم نهاد و سمن های فعال در زمینه های مختلف در حوزه کاری ماست و این موضوع باعث شده است تا شناخت خوبی از ظرفیت سمن های استان و شهر به دست آوریم. همه ی این سمن ها آماد گی همکاری را دارند. البته ما مسئولین نیز باید زمینه و بستر لازم را جهت فعالیت فراهم سازیم.

 

وی با اشاره به اهمیت آموزش شهروندی گفت: در این زمینه نیز سمن های فعالی هستند که آماده همکاری با مدیریت شهری هستند و ما سعی می کنیم با هماهنگی لازم این امکان را فراهم آوریم.

 

این مقام مسئول به رویکرد جدید دولت در زمینه مقابله با مشکلات حاشیه نشینی اشاره کرد و گفت: وزارت خانه های کشور و راه و شهرسازی، رویکردی اجتماعی را برای حل این موضوعات در پیش گرفته اند. بدین منظور ۱۰۰ دفتر در ۱۰۰ منطقه محروم در سطح کشور جهت توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی قشر محروم تاسیس شده که سهم استان خوزستان ده دفتر است که از این میان تا کنون پنج دفتر را در اهواز تاسیس کردیم.

 

کریمی کیا ادامه داد: اولین دفتر در منطقه علی آباد در چند ماهه گذشته تاسیس شده است، در این مدت سعی شده تا با برداشت اطلاعات و مطالعات لازم با شاخص های مختلف، شناخت خوبی از محله بدست آوریم و همچنان درحال فعالیت هستیم. خوشبختانه مردم هم همکاری خوبی در این زمینه دارند.

 

وی از تاسیس این دفاتر در مناطق ملاشیه، کوی سیاحی، عین دو، زویه ۲ در آینده ای نزدیک خبر داد و از شهردار درخواست کرد: با توجه به دغدغه های مشترکی که در این زمینه داریم، امیدوارم به هرشکلی که می توانید در کنار ما در این دفاتر باشید و ما را یاری کنید.

 

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان ادامه داد: در این دفاتر همه اطلاعات از قبیل سرشماری جمعیت، میزان تحصیلات، بازماندگان از تحصیل، میزان درآمدهای خانوار و… جمع آوری و پس از شناخت مشکلات و اولویت بندی آنها، پیگیری لازم جهت حل مشکلات از طریق دستگاههای ذیربط انجام می شود. ضمن آنکه سازمان های مردم نهاد در این پروسه نقش مهمی را به عهده دارند.

 

کریمی کیا وعده داد: شهرداری اهواز کلیه ی پروژه ها بویژه طرح های نیمه تمام و نیازهای خود را با ذکر اولویت در این مناطق به ما اعلام کند و ما هم پیگیری خود را جهت اخذ کمک و اعتبارات لازم از طریق مراجع ذیربط انجام می دهیم./